Blog > Komentarze do wpisu
Kara za płacenie abonamentu RTV

Dlaczego ludzie jeszcze płacą abonament radiowo-telewizyjny? Bo boją się, że przyjdzie kontrola, która nałoży karę za niezarejestrowany odbiornik radiowy i telewizyjny (jak mówi ustawa o opłacie abonamentowej kara taka to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej) i naliczy zaległy abonament wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych (obecnie 10% w skali roku). Jednak można by i nałożyć w ustawie karę śmierci za niezarejestrowany odbiornik i konfiskatę całego majątku za zaległy abonament, a ja i tak nie płaciłbym. Wiecie dlaczego? Wcale nie ze względów ideologicznych ani wrodzonego uporu. Tych kar nie ma po prostu kto nakładać. Tylko jedna jednostka organizacyjna Poczty Polskiej w całym kraju może takie kontrole przeprowadzać, nakładać kary i ściągać zaległy abonament. Mamy klasyczną sytuację, gdy za kradzież batonika karą jest dożywocie, ale na cały kraj tylko pięciu policjantów może łapać złodziei słodyczy. Czy spadnie ilość kradzieży batonów? Nie zawsze tak było. W tym wszystkim jest jakiś przekręt więc przedstawiam całą drogę. Jeśli Cie to nie interesuje przeczytaj tylko ostatni akapit.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 7 lipca 2005 r. (Dz.U.2005.132.1116) każdy kierownik Rejonowego Urzędu Pocztowej mógł upoważniać swoich pracowników do takich kontroli i wydawać decyzje nakazujące zapłatę kary za niezarejestrowany odbiornik i zaległy abonament. W całym kraju mamy 62 takie Rejonowe Urzędy Pocztowe. W zasadzie w każdym mieście będącym powiatem grodzkim.

12 listopada 2005 r.  zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra infrastruktury Krzysztofa Opawskiego z 13 października 2005 r. (Dz.U.2005.214.1809) zmieniające wcześniejsze rozporządzenie.  Z dniem jego wejścia w życie straciły moc wszystkie upoważnienia do kontroli wydane przez kierowników Rejonowych Urzędów Pocztowych, a uprawnienie do wydawania pracownikom upoważnień do kontroli i wydawania decyzji nakazujących zapłatę kar i zaległych opłat abonamentowych przejęli dyrektorzy Oddziałów Regionalnych Centrum Sieci Pocztowej Poczty Polskiej. W Internecie można znaleźć informację, że było 14 takich oddziałów.

18 września 2008 r. biednemu ludowi polskiemu, ciemiężonemu abonamentową opresja przyszedł z pomocą minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i wydał ponownie rozporządzenie zmieniające (Dz.U.2008.178.1100). Weszło ono w życie 21 października 2008, a z tym z dniem wszystkie wcześniej wydane upoważnienia kontrolne  straciły moc. Także od tego dnia jedyną jednostką organizacyjną Poczty Polskiej której szef może wydawać takie upoważnienia kontrolne i który może wydawać decyzje nakazujące zapłatę zaległego abonamentu jest Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach.

Zgodnie z informacjami z oficjalnej strony Poczty Polskiej, Centrum Obsługi Finansowej nie ma żadnych oddziałów. Jego jedyną siedzibą są Katowice. W swoim zasięgu ma więc cały kraj. Nie wiem ilu pracowników tego centrum otrzymało do tej pory upoważnienia do kontroli. Nie wiem ile kontroli zostało wykonanych i decyzji nakazujących zapłatę wydanych. Wszystko to daje jednak do myślenia. Gdyby ministrowi infrastruktury zależało na faktycznej ściągalności abonamentu nie uchylałby obowiązujących wcześniej upoważnień kontrolnych (szczególnie, że są ważne tylko przez 1 rok, a potem jeśli nie są przedłużone to same wygasają). A teraz każdy w sumieniu swoim szacuje prawdopodobieństwo, że zapuka do jego drzwi pracownik Poczty z kontrolą abonamentu.

sobota, 23 stycznia 2010, pan_em

Polecane wpisy

  • Poprawiny

    Wiem, wiem, że wszyscy oczekują nowego wpisu, ale oprócz tematu trzeba mieć też dobry moment gdy giętkie palce przeniosą na klawiaturę co pomyśli głowa. Dlatego

  • Wolne w Trzech Króli

    Będzie o święcie. Odkąd ktoś parę lat temu wspomniał o przywróceniu święta w Trzech Króli odtąd podnosiło się larum, że Polski na to nie stać, że jesteśmy społe

  • Anty antyklerykał

    Słucham sobie słucham radia dziś, a tu audycja antyklerykalna. Kurde, ja rozumiem, że to radio masońskie (wszyscy wiedzą jakiej rozgłośni słucham), ale od czasu

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Mastej, *.xdsl.centertel.pl
2010/01/24 01:15:11
Myślę, że nawet gdyby ktoś ze zwykłej przyzwoitości chciał ten abonament płacić, to nabierze wątpliwości, gdy dowie się jakie wielotysięczne tygodniówki dostają takie tuzy telewizyjne, jak: Doda, czy Lis.
-
2010/01/24 11:09:27
eee. abonamentu ich nie opłacają. musieliby dostawać najwyżej tysiąc złotych miesięcznie, a wszyscy wiemy, że tak nie jest
w Finlandii też jest ściągalnośc abonamentu na poziomie 10 proc. ciekawe dlaczego, może ich też może skontrolować tylko kierownik z Katowic?
-
2010/01/24 14:02:10
tu jest opisana jeszcze jedna kwestia abonamentowa (nie wiem na ile aktualna, bo piszą jeszcze o decyzjach wydawanych przez naczelników). W każdym razie, chodzi o to, że nawet jak kara zostanie nałożona, to w przepisach nie ma terminu, w jakim powinna zostać uiszczona; nie można więc stwierdzić, że upłynął termin do zapłaty, a co za tym idzie, skierować do egzekucji.
-
2010/01/24 14:50:09
To co tam opisują to kurcze to to orzeczenie TK idzie jeszcze dalej.
I jest to aktualne bo przecież z listopada 2009.
-
2010/01/25 08:25:55
Jola, Panu Mastejowi chodziło (chyba) nie o to, że Lis dostaje pensję, którego podstawą są wpływy z abonamentu, ale że dostaje co miesiąc kupę kasy, która skądś jednak jest (na pewno nie z abonamentu), a i tak wszyscy jajczą, żeby płacić abonament, bo "tej audycji nie będzie". Coś tu nie gra.

Re
-
2010/01/25 11:57:07
@ pan_em: oczywiście miałam na myśli słowo wiarygodny, a nie aktualny
@ pan_em 2: a propos orzeczenia TK- możesz wyjaśnić o co cho? bo nie czaję (dla jasności- czytałam tylko to zdanie, a nie całość). Żeby wiedzieć, że nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji abonamentu stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych nie trzeba być trybunałem; ale jakie praktyczne znaczenie ma ten wyrok? oprócz tego, że przydałoby się ustanowić skuteczny mechanizm poboru.
-
Gość: pan_em, 89.234.192.*
2010/01/25 18:00:45
Tak naprawdę to nic nie wnosi ten wyrok. Jest tu www.trybunal.gov.pl/OTK/teksty/otkpdf/2009/Kp_01_08.pdf
Trybunał nie zajmuje się tam o nieskuteczności poboru i egzekucji abonamentu. Nie wiem skąd się to tej Gazecie Prawnej wzięło.
-
2010/01/25 18:04:31
Nie wiem też gdzie oni widzą problem w tym, że Poczta Polska jest już normalną jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa (do 2009 r. była PPUP - przedsiębiorstwem państwowym użyteczności publicznej),
ale przecież można w drodze ustawy powierzyć nawet spółce wydawanie decyzji administracyjnych, no nie? (art. 1. pkt 2. k.p.a.)
-
2010/01/25 18:40:00
Jak dla mnie wątpliwe w tym artykule z Gazety Prawnej jest to, czy faktycznie musi być w przepisach określony termin do zapłaty?

Bo faktycznie wg postępowania egzekucyjnego w administracji Poczta musi najpierw doręczyć decyzję i gdy minie termin w niej zawarty, to dopiero wtedy wystawia tytuł wykonawczy, który doręcza Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, który to prowadzi egzekucję.
-
Gość: basia6912, *.promax.media.pl
2010/08/02 20:59:47
Dwa lata temu założono mi kablówkę i przestałam płacić abonament RTV. Myślałam wówczas, że jedno drugie kasuje. Zresztą burza medialna wokół tego tematu uświadomiła mi że płacić nie muszę, inni tyle czasu nie płacą i nic, więc dlaczego ja mam płacić. I co. Oni nadal nie płacą i nadal nic, a ja dostałam wezwanie do zapłaty. Ja się pytam czy to jest w porządki i czy to nie powinno być inaczej uregulowane prawnie jeżeli płacimy inne telewizje ? Inny temat to gaże naszych "gwiazd" i powtórki programów już od połowy czerwca. CZY KTOŚ może coś więcej mi powiedzieć na ten temat...
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/09 17:18:16
To jest naprawde chańba ,żeby do tej pory nie uregulować płacenie TVP....
Tyle uczonych mamy ,ale nie umieja tego do końca załatwic???
-
Gość: phytochi2011, 212.91.180.*
2011/05/05 10:12:50
Znakomity blog - tak trzymać. Pozrdrawiam.
-
Gość: barabarka55, *.petrus.pl
2012/03/02 19:38:05
w naszym wspaniałym kraju jak już kiedyś miałeś telewizor i płaciłeś abonament to musisz go płacić nawet wtedy kiedy telewizora już nie masz, parenaście lat temu popsuł mi się telewizor,a mąż stracił pracę,mieliśmy 4 dorastających dzieci i normalnie nie było nas stać na zakup nowego.Poszłam na poczte żeby go wyrejestrować to "miła pani"w okienku powiedziała mi że to jest niemożliwe bo dzisiaj wszyscy posiadają tv i ona mi nie wyrejestruje,zostawiłam jej tą książeczke opłat z odpowiednio wypełnionym kwitkiem i poszłam był spokój do dzisiaj .Dziś otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty za 5 ostatnich lat.I co mam z tym zrobić?Czy ktoś może mi powiedzieć?
-
Gość: marcin, *.mtnsat.com
2012/03/10 08:53:30
Przeczytajcie z uwagą !. Program telewizyjny jest towarem i to ja jako konsument decyduję, czy mam Go kupić czy nie. Podatek od wartości dodanej czyli VAT uiściłem w momencie zakupu telewizora !. A teraz najciekawsze. Czy któryś z posiadaczy RTV podpisywał umowę na dostarczenie sygnału telewizyjnego ???. Odpowiedź, NIKT !!!. Abonament RTV był tylko jednostronną umową niepotwierdzoną ŻADNYM podpisem ze strony odbiorcy !!!. Abonament więc jest podatkiem od towaru jakim jest sygnał telewizyjny. Jeśli nikt takiego podpisu nie złożył bo nie mógł, bo takiej umowy nie było, więc NIKT nikogo nie może zmusić aby płacić abonament bez podpisania umowy !!!. Umowę zawarłem i podpisałem z platformą cyfrową, umowę zawarłem i podpisałem z TP SA, umowę zawarłem i podpisałem z telefonią komórkową Orange. Umowę zawarłem i podpisałem na dostarczanie wody, prądu, wywozu śmieci i wiele innych umów. Z TVP nic niczego nie podpisywałem jak wszyscy którzy posiadają odbiorniki RTV. A więc skoro nie ma umowy nie ma opłat, proste. Gdy w końcu TVP zrozumie, że bez umowy nic nie dostanie i wyśle mi takową, to wtedy się zastanowię czy takową umowę podpisać. Powtarzam sygnał TVP jest jest towarem i to Ja decyduję czy kupię czy nie i żaden prezes nie będzie mnie nachodził i "molestował" w sprawie nieprawnych opłat.
-
Gość: NIE PŁAĆ, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/03/11 11:36:33
7 grudnia 2011 Pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej jest bowiem niezgodny z unijnym prawem (albo reklama albo abonament!). Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez publiczną Telewizję Polską stoi w sprzeczności z prawem europejskim. Oświadczenie takie przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje. Do tego stopnia, że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu. Dodam, że prawo unijne jest prawem nadrzędnym nad prawem polskim. Jeżeli rząd polski nie dostosuje się do nakazów, będzie można domagać się również odszkodowania za szantaż!
-
Gość: kobra, 94.232.148.*
2012/04/16 18:49:52
Powiesić tego huja DWORAKA
-
Gość: ella, *.ssp.dialog.net.pl
2012/05/02 13:44:17
Ja płacę jak frajerka a nikt z moich koleżanek z pracy tego nie robi, czuję się jak głupi tłumok . Trzeba coś z tym zrobić
-
Gość: pan_em, 195.245.84.*
2012/06/26 15:25:18
W 2011 r. Poczta Polska S.A. ściągnęła przymusowo abonament w całym kraju z 452 osób.

-
Gość: wkurzony, *.dynamic.gprs.plus.pl
2012/07/09 13:12:47
proponuje wziac sprawy w swoje rece i napisac do premiera jezeli dostanie mare milionow meili powinien cos z tym zrobic ja juz wysłałem zapytanie czy mozemy jako jego wyborcy liczyc na pomoc z jego wyborcy tak jak on w wyborach mogł liczyc na nas....www.premier.gov.pl/premier/napisz_do_premiera/to jest adres strony premiera
-
Gość: , *.ip.abpl.pl
2012/10/01 15:04:44
dzis dostałam poleconym za potw. odbioru wezwanie do zapłaty 1600zl,do 7 dni,w przeciwnym razie ściągną drogą administracyjną
-
Gość: , *.ip.abpl.pl
2012/10/01 15:25:59
Poczta Polska S.A.

COF Wydział Abonamentu RTV

Regionalny Dział Przetwarzania Dokumentów

ul. Grochowska 23/31

00-92 Warszawa

Szanowni Państwo,

nawiązując do Państwa zawiadomienia z dn. 25.11.10. w sprawie opłaty abonamentu RTV uprzejmie informuję, że mój ( wierzę, że i Państwa ) Umiłowany Przywódca - Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Pan Premier Donald Tusk nazwał tenże abonament bezsensownym haraczem ściąganym z obywateli i wezwał do jego niepłacenia i likwidacji.

Niezorientowanych odsyłam do wywiadu Pana Premiera Donalda Tuska udzielonego tygodnikowi Wprost w dniu 29 kwietnia 2008 r.

Państwo zaś wzywają mnie do opłacenia tego abonamentu / haraczu (cyt. za Panem Premierem).

Wobec jawnej sprzeczności tych dwóch stanowisk ( a nie mogę sobie wyobrazić, żeby to Pan Premier Donald Tusk się mylił ) uprzejmie proszę o:

1. Zajęcie jasnego stanowiska: kto ma rację ?

2. Anulowanie w/w zawiadomienia.Z wyrazami szacunku

-
Gość: xxx, *.rbmgroup.pl
2012/11/26 18:45:16
dobrowolnie po wprowadzeniu sie do nowego mieszkania oplacilam abonament radiowo telewizyjny moje sasiadki tego nie zrobily do dzisiaj i od nich nikt nie bedzie sciagal oplaty bo nikt o nich nie wie gdzie tu sprawiedliwosc